Co se nevyplatí podceňovat? Průvodce tryskami pro 3D tiskárny

Informací o nejrůznějších chybách, které mohou vést ke špatnému výtisku na vaší 3D tiskárně, se dá najít spoustu. Nicméně jednou z položek, na kterou se mnohdy dost pozapomíná, je tryska. Nemusí se to však vyplatit. Jedná se totiž o velmi důležitou součást tiskárny, která výrazně ovlivňuje výsledný vzhled výtisku. Na co si u nich dávat pozor? Velikost, vnitřní průměr a také materiál, ze kterého je vyrobena.

Nejčastěji se setkáváme s mosaznými tryskami.

Tato slitina mědi a zinku je cenově dostupná a dobře vede teplo. Nevýhodou může být jejich opotřebovávání. Jsou totiž velmi citlivé na nárazy či škrábance a může to negativně ovlivnit výsledný výtisk. Zvládne teplotu 300 °C. Využít lze na neabrazivní materiály jako například PLA, ABS, ASA, PETG, TPE a další.

Další variantou může být tvrzená ocel.

Je dražší, do určité míry lépe zabraňuje ucpávání filamentu, je odolnější a zároveň ji upotřebíte i na abrazivní materiály jako například dřevo, svítící ve tmě, nylon a další. 

A pokud ani tvrzená ocel nestačí, máte možnost zvolit kalené trysky.

Ty jsou nákladnější, avšak odolné i při častém používání abrazivních materiálů a vydrží dlouho. Oproti dříve zmíněným materiálům mají nižší tepelnou vodivost. Nevýhodou může být hrubší povrch vnitřní strany trysky. Stejně jako tvrzená tryska vydrží teploty až 500 °C. 

Jedním z nejdůležitějších vlastností trysky je její vnitřní průměr. Ten ovlivní množství materiálu, rychlost, kterou je vytlačován. Vyrábějí se od 0,1 do 1 mm a nejčastěji je používán 0,4 mm. Ten poskytuje rovnováhu mezi rychlostí a přesností. Je logické, že větší trysky vytlačují více materiálu, menší trysky (menší než 0,4 mm) zase mohou přinést úžasně detailní výtisky. Nevýhodou je však jejich ucpávání.

A pokud chcete svoji 3D krásku rozmazlit ještě víc? Odpovědí by mohla být známá tryska Olsson Ruby. Tato v základu mosazná tryska má rubínovou špičku a je tak mnohem odolnější proti opotřebení. Dostupná je také varianta ze slitiny mědi, která vydrží až 500 °C. Cena je vyšší, avšak jedná se opravdu o klenot. Jedná se tedy o spojení tvrdosti, odolnosti a zároveň její tepelné vodivosti.  Cena je vyšší, avšak jedná se opravdu o klenot. Existují však také trysky s nanopovrchem, které výrazně pomáhají konstantnímu průtoku materiálu.

Více o tryskách a o tom, co dělat, když se ucpe v našem dalším článku

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení