Dovolujeme si upozornit na stěhování pobočky. Prodejnu najdete od 18.5.2021 na nové adrese Česká 182 (Brno - venkov) v čase od 9:00 - 15:30.

Co se nevyplatí podceňovat? Průvodce tryskami pro 3D tiskárny

Informací o nejrůznějších chybách, které mohou vést ke špatnému výtisku na vaší 3D tiskárně, se dá najít spoustu. Nicméně jednou z položek, na kterou se mnohdy dost pozapomíná, je tryska. Nemusí se to však vyplatit. Jedná se totiž o velmi důležitou součást tiskárny, která výrazně ovlivňuje výsledný vzhled výtisku. Na co si u nich dávat pozor? Velikost, vnitřní průměr a také materiál, ze kterého je vyrobena.

Nejčastěji se setkáváme s mosaznými tryskami.

Tato slitina mědi a zinku je cenově dostupná a dobře vede teplo. Nevýhodou může být jejich opotřebovávání. Jsou totiž velmi citlivé na nárazy či škrábance a může to negativně ovlivnit výsledný výtisk. Zvládne teplotu 300 °C. Využít lze na neabrazivní materiály jako například PLA, ABS, ASA, PETG, TPE a další.

Další variantou může být tvrzená ocel.

Je dražší, do určité míry lépe zabraňuje ucpávání filamentu, je odolnější a zároveň ji upotřebíte i na abrazivní materiály jako například dřevo, svítící ve tmě, nylon a další. 

A pokud ani tvrzená ocel nestačí, máte možnost zvolit kalené trysky.

Ty jsou nákladnější, avšak odolné i při častém používání abrazivních materiálů a vydrží dlouho. Oproti dříve zmíněným materiálům mají nižší tepelnou vodivost. Nevýhodou může být hrubší povrch vnitřní strany trysky. Stejně jako tvrzená tryska vydrží teploty až 500 °C. 

Jedním z nejdůležitějších vlastností trysky je její vnitřní průměr. Ten ovlivní množství materiálu, rychlost, kterou je vytlačován. Vyrábějí se od 0,1 do 1 mm a nejčastěji je používán 0,4 mm. Ten poskytuje rovnováhu mezi rychlostí a přesností. Je logické, že větší trysky vytlačují více materiálu, menší trysky (menší než 0,4 mm) zase mohou přinést úžasně detailní výtisky. Nevýhodou je však jejich ucpávání.

A pokud chcete svoji 3D krásku rozmazlit ještě víc? Odpovědí by mohla být známá tryska Olsson Ruby. Tato v základu mosazná tryska má rubínovou špičku a je tak mnohem odolnější proti opotřebení. Dostupná je také varianta ze slitiny mědi, která vydrží až 500 °C. Cena je vyšší, avšak jedná se opravdu o klenot. Jedná se tedy o spojení tvrdosti, odolnosti a zároveň její tepelné vodivosti.  Cena je vyšší, avšak jedná se opravdu o klenot. Existují však také trysky s nanopovrchem, které výrazně pomáhají konstantnímu průtoku materiálu.

Více o tryskách a o tom, co dělat, když se ucpe v našem dalším článku

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více o zásadách používání cookies naleznete ZDE.