PC

PC - polykrabonát

je termoplastický materiál, který lze zařadit mezi nejodolnější filamenty. Velmi často se používá ve spojením s materiálem ABS, případně bývá jeho alternativou, a to především díky podobným vlastnostem, které PC nabízí. 

Použití:
Díky rezistenci vůči nárazům je vhodný na namáhané výtisky, uplatnění nachází také v elektrotechnice a automobilovém průmyslu. Pro své elektroizolační a dielektrické vlastnosti (nevodí elektřinu) jej můžete použít i na tisk PC krabiček apod. 

Vlastnosti:
+ Vysoká rázová odolnost
+ Vysoká pevnost a tuhost
+ Vysoká odolnost proti tepelné deformaci (až 150°C)
+ Vysoká odolnost proti oděru
+ Dobré chemické izolační vlastnosti
+ Nízká hmotnost
+ Velmi dobré elektroizolační a dielektrické vlastnosti
násáká vlhkost

Doporučené nastavení:
Podložka: 100 - 130°C
Pracovní teplota: 250 - 290°C

Recyklovatelný. PC Innovatefill (od výrobce Smartfil) může přijít do styku s potravinami. Ohnivzdorný.

Další varianty

PC/ABS 

Kompozitní materiál PC/ABS, který kombinuje výhody PC (polykarbonát) a  ABS, se vyznačuje velmi dobrým poměrem funkčnosti a opracovatelnosti. Směs polykarbonátu a ABS vykazuje synergický efekt, který má za následek vynikající odolnost proti nárazům při nízkých teplotách, která je dokonce lepší než odolnost proti nárazům samotného ABS nebo PC. Tento materiál je také více rozměrově stabilní a snadněji se tiskne.

+ Ještě vyšší rázová odolnost při nižších teplotách než u PC bez příměsí
+ Rozměrová stabilita
+ Snadný tisk

Podložka: 90 - 100°C
Pracovní teplota: 220 - 240°C

PC/PBT

PC ve spojení s PBT má kromě již výše uvedených vlastností i vysokou rozměrovou stabilitu, protože PBT má nízký koeficient tepelné roztažnosti a nízkou nasákavost vody.

Své uplatnění najde v podstatě kdekoli, zejména jej lze doporučit pro technické aplikace v elektrotechnice a automobilovém průmyslu např. pro komponenty elektrických systémů, pouzdra a kryty spotřebičů atd.

+ Rozměrová stabilita
+ Není tolik náchylný na vlhkost

Podložka: 80 - 100°C
Pracovní teplota: 220 - 250°C