3D skenery a příslušenství
V této kategorii naleznete levné 3D skenery pro běžné, všestranné použití. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší 3D skenery, které máme osobně vyzkoušené. Rádi vám tedy poradíme, jak vybrat 3D scanner, případně jak funguje software pro zpracování nasnímaných dat.
- 3D skener je přístroj, který používá 2 a více kamer k nasnímání vybraného objektu a jeho převedení do digitální podoby.
- 3D skener snímá objekt s frekvencí v desítkách, či stovkách snímků za vteřinu.
- Z těchto snímků se pak vytvoří tzv. point cloud, neboli mračno bodů, se kterým se pak dále pracuje v programu dodaném výrobcem skeneru.
Na rozdíl od fotogrammetrie, kde musí uživatel manuálně fotoaparátem nafotit dostatečné množství snímků, a manuálně je pak zpracovat v příslušném programu, 3D skenování tento proces zjednodušuje a automatizuje.
Značky
Způsob použití
Technologie snímání
Přesnost snímání
Zobrazení průběhu skenování
Minimální velikost objektu
Maximální velikost objektu
3D skenování se dnes používá v mnoha odvětvích: od zábavního průmyslu, přes geodézii, po medicínu. Využít jej lze v rámci metrologie pro kontrolu kvality výrobků, nebo třeba pro zachycení organických struktur, které by bylo obtížné vytvořit pomocí programu pro 3D modelování. Může jít například o část lidského, nebo zvířecího těla, skenovanou za účelem vyrobení ortézy, či kompletní protézy na míru.
3D scanner nasnímá daný předmět, např. končetinu, ze všech možných úhlů. Speciální software ke každému snímku dopočítá pozici kamery při jeho pořízení a vytvoří point cloud, trojrozměrný shluk bodů. Z toho se pak po vyčištění chybných dat a převedení na trojúhelníkovou síť vytvoří požadovaný 3D model.
Takto získaný 3D model si můžete následně vytisknout na 3D tiskárně a třeba i nabarvit. Pokud se kromě geometrie podařilo zachytit i texturu předmětu, lze jej využít i ve virtuální realitě.