Sběr plastu pro recyklaci

Po delší době vyhlašujeme projekt, který by mohl zaujmout všechny 3D tiskaře zajímající se o snížení dopadu 3D tisku na životní prostředí. Žádný plast do 3D tiskárny není snadno bio-odbouratelný, jde to jen průmyslově. Víte ale, že vaše nepodařené výtisky, odtržené podpory, a zbytky filamentu se dají recyklovat?

Plastic guys logo

Enter PLASTIC GUYS

Plastic guys je firma sídlící v Brně, nedaleko naší prodejny. Jejich doménou je výroba desek a nábytku z recyklovaného plastu. Desky, které dokážou lisovat z nadrceného plastového odpadu, jsou pevné, a čím víc je zdrojový materiál barevný, tím více jsou také designově zajímavé. Jedná se o profesionálně zpracované desky, vhodné pro použití jak do interiéru, tak do exteriéru.

Vyhlašujeme sběr PETG a PS odpadu!

Protože sami poctivě testujeme filamenty v naší nabídce, a také nabízíme 3D tisk na zakázku, přemýšleli jsme, zda by se dal náš plastový odpad recyklovat, abychom přispěli ke snížení dopadu 3D tisku na klima. Díky našim přátelům z brněnského FabLabu jsme se dostali do kontaktu s Plastic guys a domluvili se na společném projektu recyklace plastů PETG a PS.

Jaké plasty se sbírají?

  • Sbíráme pouze tříděné PETG. Nenoste nám žádné jiné druhy filamentů, a to ani PET (a samozřejmě ani PET lahve).
  • Sbíráme také prázdné špulky od filamentu, s označením PS, tzn. vyrobené z polystyrenu.

S ostatními materiály se bohužel špatně pracuje v měřítku, v jakém Plastic guys operují. PLA má příliš nízkou teplotu skelného přechodu, jinými slovy měkne moc brzy. ABS, ASA a ostatní 3D tiskové plasty jsou pak buď příliš toxické při zpracování, nebo bychom jich nenasbírali dost na realizaci smysluplného projektu.

Co je to PS?

PS, neboli polystyren je hojně využívaný termoplast, protože je levný, lehký a přitom dostatečně pevný. Určitě znáte jeho derivát EPS, "expandovatelný polystyren", to jsou ty bílé kuličky slisované do bloků, které se používají jako výplň do krabic. V kontextu 3D tisku se PS používá na výrobu cívek pro filament.

Jsou to ty černé špulky, a musí mít na sobě vyražené označení PS.

PS označení na špulkách od filamentu

Co je to PETG?

PETG každý 3D tiskař dobře zná:  je to varianta PET (polyethylentereftalát), ze kterého se vyrábějí PET lahve. Přidáním glykolu (G) se zlepší zpracovatelnost (tisknutelnost) a také transparentnost tohoto materiálu. PETG má slušnou chemickou odolnost a je odolný také vůči nárazu (není křehký jako PLA).

Sbíráme všechny pokažené výtisky, odlomené podpory, i zbytky filamentu, příliš krátké pro využití.

PETG plastový odpad pro recyklaci

Jak to funguje?

V našem skladu v České u Brna máme "bigbag" (prostě pytel), který pojme až tunu materiálu. Až jej naplníme, Plastic guys nasbíraný plast zpracují, a výrobky z něj budou k vidění od 3.10. do 6.11. 2024, na výstavě pod záštitou umělecké galerie Dudes&Barbies v pražském GRAMu.


Pozor, nejedná se o výkup, ani neděláme svoz. Pokud ale máte větší množství PETG odpadu nebo PS špulek, a nevadí vám tyto plasty vytřídit ve jménu zvýšení ekologie 3D tisku, tak nám je můžete přivézt, nebo nám je můžete na vlastní náklady zaslat. Zkrátka pokud k nám máte cestu, třeba pro osobní vyzvednutí objednávky, můžete se u nás zbavit svého vytříděného plastu.

Kdy sběr probíhá?

Jedná se o časově a kapacitně omezený projekt. Náš sběr začíná od pondělí 8. dubna, a bude trvat do konce srpna 2024nebo do naplnění dvou bigbagů. Jakmile se naplní jedna z těchto dvou podmínek, sběr končí. Je ale možné, že po čase sběr obnovíme, pokud se naskytne nějaký další projekt, kde bude možné plastový odpad z 3D tiskárny smysluplně využít.