PET, PET-G

PET (polyetyléntereftalát)

hustota: 1350 kg/m³, množství vlákna na 1kg cívce: 740 cm³

délka 1,75 mm silného materiálu: 310 m, délka 2,85 mm silného materiálu: 120 m

teplota tisku: 220 – 260 ºC

Polyethylentereftalát (PET) je nejvíce používaný plast na světě - láhve, oděvní vlákna, nádoby a obaly na potraviny.
PET-G je upravená verze PET. "G" znamená "modifikovaný glykol", který se přidává k materiálové kompozici během polymerace. Výsledkem je vlákno, které je jasnější, méně křehké a snadněji se používá než jeho základní forma PET (PETG je vysoce odolný proti nárazu na rozdíl od PET). V chemii se tento materiál označuje jako (polyethylentereftalátko-1,4-cyklohexylendimethylentereftalát).

PETG vlákno kombinuje vlastnosti materiálů ABS (silnější, odolnější teplotám, odolnější) a  PLA (snadný tisk). Adheze mezi vrstvami je obvykle vynikající, riziko zkroucení nebo výrazného smrštění není tak velké a výhodou je, že jej lze recyklovat.
Mnoho výrobců a uživatelů se shoduje na tom, že nejde o nejjednodušší materiál pro tisk. Obvykle vyžaduje, abyste našli správné nastavení tiskárny. Při 3D tisku proto pravděpodobně budete muset s parametry experimentovat více než obvykle.

 Přejít na PET-G materiály

PET – G (polyetyléntereftalát – glykol)

teplota extrudéru: 210 – 235 ºC, teplota podložky: 45 – 60 ºC

PETG je na rozdíl od jiných materiálu více odolný vůči kyselinám a rozpouštědlům, vysokým i nízkým teplotám. Je možné tepelně tvarovat z něj vytištěný předmět nebo jej  leštit ohněm. 

Výrobci filamentů uvádějí na trh nové barvy, které jsou buď transparentní (Verbatim, Filament-PM, Spectrum aj.) nebo i zcela neprůsvitné jako např. Devil Design.

 PET – G/CF

Má vyšší pevnost i tuhost než běžný PET – G. Tento materiál je doplněn o karbonové vlákno (uhlíkové), který mu dodává větší tuhost a odolnost a je pro ně typické černé "kovové" zabarvení.  

Přejít na PETG-CF materiály