PET, PET-G

PET (polyetyléntereftalát)

hustota: 1350 kg/m³, množství vlákna na 1kg cívce: 740 cm³

délka 1,75 mm silného materiálu: 310 m, délka 2,85 mm silného materiálu: 120 m

teplota tisku: 220 – 260 ºC

Polyethylentereftalát (PET) je nejvíce běžně používaný plast na světě - láhve, oděvní vlákna, nádoby a obaly na potraviny.
PET-G je upravená verze PET. "G" znamená "modifikovaný glykol", který se přidává k materiálové kompozici během polymerace. Výsledkem je vlákno, které je jasnější, méně křehké a snadněji se používá než jeho základní forma PET (PETG je vysoce odolný proti nárazu na rozdíl od PET). V chemii se tento materiál označuje jako (polyethylentereftalátko-1,4-cyklohexylendimethylentereftalát).

PETG vlákno kombinuje vlastnosti materiálů ABS (silnější, odolnější teplotám, odolnější) a  PLA (snadný tisk). Adheze mezi vrstvami je obvykle vynikající, riziko zkroucení nebo výrazného smrštění není tak velké a výhodou je, že jej lze recyklovat.
Mnoho výrobců a uživatelů se shoduje na tom, že nejde o nejjednodušší materiál pro tisk. Obvykle vyžaduje, abyste našli správné nastavení tiskárny. Při 3D tisku proto pravděpodobně budete muset s  parametry experimentovat více než obvykle.

 Přejít na PET-G materiály

PET – G (polyetyléntereftalát – glykol)

teplota extrudéru: 210 – 235 ºC, teplota podložky: 45 – 60 ºC

PETG je na rozdíl od jiných materiálu více odolný vůči kyselinám a rozpouštědlům, vysokým i nízkým teplotám. Je možné tepelně tvarovat z něj vytištěný předmět nebo jej  leštit ohněm. 

Výrobci filamentů uvádějí na trh nové barvy, které jsou buď transparentní (Verbatim, Filament-PM, Spectrum aj.) nebo i zcela neprůsvitné jako např. Devil Design.

 PET – G/CF

Má vyšší pevnost i tuhost než běžný PET – G. Tento materiál je doplněn o carbonové vlákno (uhlíkové), který mu dodává větší tuhost a odolnost a je pro ně typické černé "kovové" zabarvení.  

Přejít na PETG-CF materiály

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení