Post-processing kovových filamentů

Jak správně upravit výtisky z kovových materiálů? Přesně to jsme zjišťovali u nizozemského výrobce těchto filamentů Colorfabb a využili jejich zkušenosti, které vám nyní chceme předat.

Prvním krokem je broušení

Po vytištění je třeba model (či jeho jednotlivé části) ručně obrousit pomocí brusné houbičky, brusného papíru (zrnitost 280) a sady pilníčků. Doporučujeme začít u malých detailů a hran. Má to své výhody, protože když v tu chvíli omylem zbrousíte i větší plochu, nemusí to ničemu vadit. Až se k těmto plochám dostanete, zbrousíte je znovu a stejnoměrně. Tím si ušetříte čas s další prací na případných opravách a úpravách.

Zároveň je třeba dávat pozor na teplo, které při práci s kovovými materiály může vznikat! S teplotou skelného přechodu kolem 55 °C je docela snadné model trvale deformovat. Nesmíme totiž zapomínat, že z určité části se stále jedná o plast (PLA). Konkrétnímu místu na modelu se tedy při broušení věnujte vždy jen na několik sekund. Pomoci může také broušení pod vodou, které pomůže zabránit hromadění tepla a tvorbě prachu. Rozhodně je třeba trpělivost. Cílem je model co nejvíce vyhladit a na kovových částicích vytvořit rovný povrch. Díky hladkému povrchu nejsou na modelu žádná místa, kde by se mohla uchovávat špína a stíny a tím pádem se bude krásně lesknout. Pokud chcete část modelu ještě zvýraznit a docílit u ní ještě většího lesku, doporučujeme po počátečním broušení pokračovat na těchto místech v broušení jemnějším brusným papírem o zrnitosti 600.

Pohrát si s leštěním

Jakmile máte model vyhlazený, je čas vrhnout se na leštění. K tomu je možné použít například malý lešticí kotouč namontovaný na starém vrtáku. Zkrátka stačí navštívit železářství. Potom je nejjednodušší umístit vrtačku do svěráku a nechat ji zapnutou, zatímco tiskem přejíždíte přes kolečko. A další tip? Použijte starý vrták, abyste si tímto svůj nový hned nezničili. Přece jen totiž na něj působíte silou z boku a na to primárně nebyl určen.

Leštěte opatrně a obrňte se trpělivostí. Stejně jako u broušení se při leštění může model rychle zahřát a byla by škoda promrhat veškerou tu práci! Udělejte si čas a přejíždějte mezi několika místy, aby materiál stihl vychladnout. Nejlepších výsledků docílíte, když na několik sekund tlačíte výtisk na kolečko velkou silou a pohybujete s ním nahoru a dolů velkými tahy. 

A co se stane, když je materiál vyleštěn? Filament obsahuje drobné částice kovového prášku ve formě kuliček. Cílem během post-procesingu je vytvořit na těchto kuličkách rovný povrch a docílit tak lepšího odrazu. Čím hladší byl model už při broušení, tím více kovových částic při leštění zasáhnete. Tmavší tóny mohou vypadat jako speciální patina, ale jsou to jen zbytky z leštění. Pokud chcete docílit ještě většího lesku určité části modelu, je možné ještě použít čistič na kovy. 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení