± 7 minut čtení
3D tiskárny a 3D tiskové materiály podléhají řadě regulací, které by provozovatelé e-shopů měli naplňovat. Pojďme se podívat, co vše z těchto nařízení vyplývá a co mohou zákazníci obchodů s 3D tiskem očekávat.
Prohlášení o shodě je naprostý základ
Prohlášení o shodě, neboli CE Conformity Declaration je dokument vydaný výrobcem produktu, který dokládá, že produkt splňuje bezpečnostní regulace a nařízení platné v zemi, ve které se produkt prodává. Tento dokument tak představuje naprostý základ, bez kterého nelze produkt prodávat. Pokud je výrobek uvedený na trh bez platného Prohlášení o shodě, hrozí pokuta až 20 milionů Kč.
U zboží, které nepochází z EU, povinnost doložit evropské prohlášení o shodě často spadá na dovozce, nebo prodejce, který na trh v EU daný výrobek uvedl. Technickou dokumentaci i Prohlášení o shodě musí výrobce uchovávat po dobu 10 let od uvedení zboží na trh.
Bezpečnostní listy dle nařízení REACH
Nařízení REACH upravuje poskytování bezpečnostních listů společně s výrobkem, který obsahuje chemickou látku nebo směs. Jedná se konkrétně o látky označené jako nebezpečné; perzistentní, bioakumulativní, toxické, a podobně.
V bezpečnostních listech jsou uvedeny informace o obsažených látkách, pokyny pro manipulaci a skladování, likvidaci, přepravu, pokyny pro hašení a první pomoc. Proto by bezpečnostní listy měly být sepsané odborně způsobilou osobou, přičemž formát a obsah je standardizovaný právě díky nařízení REACH.
Tento dokument by měl být vystaven v úředním jazyce státu, ve kterém se výrobek prodává. Všichni účastníci dodavatelského řetězce (NE pouze až ten poslední) musí bezpečnostní listy poskytovat. Listy se mohou k výrobku přiložit, zaslat e-mailem nebo poštou, a to vždy bezplatně. Na bezpečnostní listy platí také pravidlo archivace po dobu 10 let.
|
Po zaplacení Vaší objednávky Vám rádi poskytneme bezpečnostní list, prohlášení o shodě, i technický list, vše v elektronické podobě. |
---|
GPSR - novinka pro rok 2025
GPSR, neboli Nařízení o obecné bezpečnosti výrobků (General Product Safety Regulation) platí od 13.12.2024, a udává e-shopům povinnost uvádět k nabízeným produktům značku výrobce a jeho poštovní i emailovou adresu. Dále musí být uvedeny identifikační údaje výrobku (číslo série), jeho typ a fotka. Nakonec nesmí chybět bezpečnostní a případné varovné informace.
Pokud výrobce nepochází z EU, má e-shop povinnost uvést kontakt na distributora, či zodpovědnou osobu. V případě, že vám produkt vyrábí někdo jiný a vy jej prodáváte pod vlastní značkou, berete na sebe všechnu zodpovědnost a pro účely GPSR spadáte do kategorie výrobce a jeho povinností. Všechny dokumenty k výrobkům musíte 10 let archivovat.
EKO-KOM aneb Kam s obalovým odpadem?
Všechny firmy a e-shopy, které mají obrat nad 25 milionů Kč, musí ze zákona zajistit evidenci, zpětný odběr a recyklaci obálek, obalů či krabic od prodávaného zboží. A když tento odběr nezajistí, hrozí jim tučná pokuta od 1 milionu až po 10 milionů Kč.
EKO-KOM je u nás zatím jediná společnost, která českým firmám usnadňuje povinný sběr použitých obalů od zaslaného zboží. Již 21 tisíc firem se proto zapojilo do systému EKO-KOM, kam posílají pravidelné poplatky za zajištění odběru a likvidace svých obalových odpadů.