Buďte hvězdou Halloweenu aneb vše, co potřebujete vědět o svítících filamentech

Přemýšlíte, který materiál pro svůj model zvolit a chcete něco originálního? Co třeba výtisk, který ve tmě svítí? Tisková struna s anglickým názvem glow in the dark je běžné PLA (nebo také ABS), do kterého jsou přimíchány fosforeskující částice absorbující světlo. Po nasvícení tak začne zářit. Můžete si vytvořit jedinečné dekorace například pro blížící se Halloween.

Výhody a nevýhody svítících materiálů?

Tisk probíhá stejně jako jste zvyklí u klasického PLA nebo ABS. Díky jeho základní vlastnosti z něj však můžete například vytvořit originální dárek a nebo překvapit rodinu či přátele podzimní halloweenskou výzdobou. Esteticky je tento materiál zkrátka jedinečný. Můžete ho také kombinovat se standardními PLA materiály. Kromě použití na hračky nebo dekorace ho tak lze využít na různé značky či bezpečnostní prvky.

Porovnali jsme pro vás jednotlivé svítící struny. Zleva nahoře 2x Filament-PM, Devil Design a zleva dole Fiber3D modrý, Smartfil, Fiber 3D fialový

Pro pořádnou záři je třeba mít trpělivost a materiál hodně nasvítit. Klidně až několik hodin. Z naší zkušenosti nejlépe funguje sluneční svit a nebo lampa s UV světlem. Běžné žárovky nemají ten efekt. Největší záři vydává struna od Filamen-PM (Plasty Mladeč), Spectrum svítí hodně do zelena a barevné variace nemají tak jasný svit jako některé jejich zelené, modré či žluté protějšky. Efekt vydrží nejméně několik minut a postupně začíná blednout, záleží na délce nasvícení.

 

Práce se svítícím filamentem

Tisk materiálu probíhá na stejné teploty jako PLA či ABS. I zde platí, že u PLA není nutná vyhřívaná podložka, u ABS ano. Můžete použít běžná lepidla a další doprovodné přípravky. Doporučujeme také nastavit tlustější stěny výtisku, protože tak docílíte intenzivnější a déle trvající záře. Díky přidaným abrazivním částicím je dobré pro 3D tisk na tento materiál použít tvrzenou trysku.

                                                                                 Ďábelská novinka (PLA Devil design, svítící ve tmě, modrá)

Na výběr je řada možností. Zelená barva značek Filament PM, Fiber 3D, Smartfil či Spectrum. Barevné varianty nabízí například Fiber 3D nebo Herz a zvolit můžete kromě zelené a žluté třeba i fialovou, modrou či červenou. Modrou svítící navíc nově nabízí také Devil Design

Hvězdy tanečního parketu

Kromě materiálů svítících ve tmě existují také fluorescenční/luminiscenční barvy. Ty září pod UV světlem a využít je můžete například na diskotékách. Mnozí tyto barvy upřednostňují i pro běžné použití kvůli jejich jasnějším a výraznějším odstínům. Většina značek nabízí zelenou, oranžovou a žlutou (jedná se o Plasty Mladeč, Spectrum či Filamentum) a Smartfill nabízí kromě neonové žluté ještě růžovou.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení