ASA

ASA - akrylonitril-styren-akryl.

Byl vytvořen jako alternativa k ABS, se zvýšenou odolností proti povětrnostním podmínkám. Je to vysoce kvalitní konstrukční termoplast s vynikající odolností proti UV záření. Výhodou tohoto materiálu je dobrá mechanická odolnost, tuhost, odolnost proti teplotě, jednoduchá zpracovatelnost na 3D tiskárnách, kvalita tisku i při náročných detailech i pro malé objekty, výborné vrstvení tisknutého objektu, vynikající odolnost proti povětrnostním vlivům a zachování fyzikálních vlastností. ASA má nízkou hladinu žloutnutí, což je velmi důležité pro aplikace, kde je dlouhodobě kladen důraz na vzhled. Další výhodou je jeho dobrá rozměrová stabilita. Je vhodný pro tiskárny založené na FFF/FDM technologii.

hustota: 1070 kg/m³, množství vlákna na 1kg cívce: 935 cm³

délka 1,75 mm silného materiálu: 390 m, délka 2,85 mm silného materiálu: 150 m

teplota tisku: 250 – 255 ºC, teplota podložky: 60 – 100  ºC

Použití: vhodný pro výrobu prototypů, strojírenských nástrojů i koncových výrobků pro běžné použití včetně využití pro tisk dílů pro venkovní aplikace. Tisk je ucelený a pevný, vhodný i na malé detaily, vytisknutý objekt je lesklý. 

Doporučení: ASA má vyšší tuhost než ABS, a proto je vhodným materiálem pro náročné aplikace.

Je pravdou, že materiál ASA je díky obsahu styrenu oproti PLA náročnější na tisk. U rozměrnějších výtisků může docházet k deformacím během chladnutí a taktéž nemusí držet bez přidání lepidel na podložce, to je řešeno novými variantami tohoto materiálu. 

K dispozici je novinka pod názvem ASA 275, která má tiskovou náročnost menší. Tiskové teploty tohoto filamentu jsou podobné tisku PLA a není pro něj nutná vyhřívaná komora. Je proto dostupnější více tiskařům, je ale nutné pamatovat, že jeho mechanická odolnost je nižší než u běžné ASA struny. UV odolnost zůstává zachována. 

Přejít na ASA tiskové struny