ASA

ASA akrylonitril-styren-akryl
Typická hustota 1,07 g/cm³
Délka 1 kg vlákna ∅ 1,75 mm: 390 m, ∅ 2,85 mm: 150 m
Teplota trysky 250 - 280 °C
Teplota podložky 80 - 100 °C

 

Je to vysoce kvalitní konstrukční termoplast, který vyniká odolností proti UV záření. Ani po dlouhodobém vystavení UV záření (slunečnímu světlu) výtisky z tohoto materiálu nedegradují ani nežloutnou. Dalšími výhodami tohoto materiálu jsou dobrá mechanická odolnost, tuhost a nadstandardní tepelná odolnost.

Vlastnostmi se tedy podobá ABS, tiskne se však jednodušeji i v případě velkých dílů. Výtisky z ASA mají dobrou adhezi mezi vrstvami a během chladnutí se oproti ABS méně smršťují, jsou tedy rozměrově stálé. Stejně jako ABS se ASA dá vyhladit acetonem.

ASA je uspokojí nároky na vzhled i na pevnost a odolnost. Je vhodná pro výrobu strojírenských nástrojů, a to jak prototypů, tak i koncových výrobků Je ideální pro pro venkovní aplikace, např. pro tisk sportovního vybavení, zahradnického náčiní, nebo také krytů pro venkovní kamery, meteostanice, informační tabule a podobně.

Varianty:

  • ASA 275: varianta s nižší mechanickou odolností, která se ale lépe tiskne než běžná ASA. Tiskové teploty tohoto filamentu jsou podobné tisku PLA, a není pro něj nutná vyhřívaná komora.