EKOLOGICKÉ filamenty: struny z recyklátu

Odpadů vzniká ať už v průmyslovém či domácím 3D tisku velké množství. Toto odvětví se vyvíjí velkou rychlostí a v posledních letech je znát viditelný posun v oblasti recyklovaných materiálů. Dá se říci, že i 3D tisk se snaží být ekologicky šetrnější, ačkoliv primárně pracuje s plasty. Jednotliví výrobci představili recyklované filamenty a vybírat lze z PLA, ABS či PETG. 

Výhodou takových materiálů není jen jejich ekologická přívětivost, ale také nižší cena. Mnoho biologicky rozložitelných vláken vyrobených z recyklovaných materiálů bylo vyvinuto tak, aby bylo šetrné k životnímu prostředí a stalo se alternativou plastových vláken. Začleněním biologicky rozložitelné plastové základny (ve formě vláken nebo prášků) je možné vytvořit vlákna, která obsahují vysoké procento organického materiálu.

Jedním z prvních výrobců, který takové filamenty dodal na náš trh bylo EkoMB. V posledních dvou letech navíc počet značek, které recyklované filamenty nabízejí, narostl a vybírat lze i ze zajímavé škály barev. Zlepšila se také kvalita těchto materiálů.

Existují také přístroje, které běžně užívané plasty promění na strunu do 3D tiskárny a nebo extruder, který si poradí se zbytky filamentů či nepovedenými výtisky.