PVB

PVB neboli polyvinyl butyral se používá zejména jako tenká PVB fólie pro mezivrstvy bezpečnostních skel, které se vyznačují mimořádnou pevností, pružností a přilnavostí. Právě i pro tyto vlastnosti je PVB oblíbené pro 3D tisk. Ovšem u 3D modelů se projeví i jeho další přednost. Povrch PVB lze vyhlazovat pomocí alkoholu, podobně jako ABS acetonem, ale nedochází zde k nežádoucím jedovatým výparům. 

Na našich stránkách máme tento materiál zastoupený filamentem Glace, což je kompozit od značky Smartfil. 

Glace v sobě pojí výhody nejoblíbenějších tiskových strun. Má podobné mechanické vlastnosti jako ABS (rázovou odolnost má dokonce ještě vyšší) a zároveň se tiskne jednoduše jako PLA - bez smršťování a bez nutnosti vyhřívané podložky. Po chemickém leštění povrchu alkoholem (isopropylalkoholem nebo ethanolem o konc>70%) se vrstvy spojí a vznikne tak celistvý, velice pevný a vodotěsný model. Navíc u dutých tenkostěnných objektů (tloušťka stěny 1 perimetr) po chemickém leštění dosáhnete vysokého zprůhlednění modelu, které nemá doposud ve 3D tisku obdoby.

 

Doporučtená teplota tisku: 205 – 235 ºC,  teplota podložky: 0 – 60 ºC

Použití: PVB je vhodný pro výrobu funkčních vzorků, výrobu nástrojů i pro dekorativní předměty.

3 možnosti chemického leštění povrchu:

1. Vaporizace - povrch je vyhlazován pomocí alkoholových par
2. Natírání - alkohol nanášíme štětcem na povrch modelu
3. Namáčení - Pozor, zde je nutné zabezpečit pouze velmi krátké ponoření modelu, jelikož při delším pobytu v alkoholové lázni materiál měkne a nenávratně ztrácí své mechanické vlastnosti.