Jak na 3D tisk barevných fotek - HueForge

3D tisk obrázků nebo fotografií technikou zvanou litofanie dnes již není žádná novinka. Litophane však není jediným způsobem, jak využít průhlednost filamentu ke tvoření zajímavých dekorací. 

Pomocí programu HueForge můžeme vytvořit barevné reliéfy, které nemusí být ani podsvícené, aby vytvořily krásný trojrozměrný efekt. Narozdíl od litofanie, kde se pomocí různé šířky stěny vykreslují kontury obrázku, HueForge využívá průsvitnosti materiálu pro skládání více barev. Takto se dá stupňovat nejen světlost barvy, ale dají se také vytvořit barvy nové (správné navrstvení žlutého a modrého filamentu dá zelenou barvu). Program sám vypočítá, kdy je potřeba vyměnit barvu a výměna se odehrává po vrstvách, HueForge je tedy kompatibilní se všemi 3D tiskárnami, které umí pozastavit tisk pro výměnu filamentu (G kód M600). Výsledkem je detailní realistický obrázek s hloubkou a perspektivou.

HueForge je placená aplikace a nejlevnější licence (nekomerční, doživotní) stojí 18 USD, tedy pár korun nad 400 Kč. K tisku je pak potřeba samozřejmě filament v různých barvách, u kterých víme, jak moc přesně jsou průsvitné. Toto se v aplikaci určuje pomocí veličiny "transmission distance", zkráceně TD. Zjednodušeně řečeno, transmission distance udává, jak tlustá musí být vrstva daného materiálu, aby už nepropouštěla žádné světlo. V aplikaci jsou předdefinované filamenty od Polymaker a Bambu Lab, my pro vás máme navíc vyzkoušené materiály od české značky Print With Smile.

PWS Filament  TD
Sunset GOLD 4,8
SATIN YELLOW 4,8
REC Just YELLOW 4,8
Yellow 5,6
Lemon Drop 4,8
Rec Just RED 4,8
Peach RED 6,4
Rubin RED 5,6
Just Purple 8
Violet 4
Purple 4,8
Princess Pink 5,6
Coral Pink 6,4
Pumkin Orange 8
Orange 6,4
Just Grey 2,4
Silver 5,6
Cloudy Grey 4,8
Grey 2,4
Chocolade Shine 4,8
Copper BROWN 4,8
Turquoise Blue 4,8
Cobalt Blue 5,6
Pastel Blue 6,4
Light Blue 6,1
Maya Blue 8
Sky Blue 5,6
rec PLA just BLUE 6,4
SATIN Spring Green 5,6
Green Apple 5,6
Fresh Mint 4,8
Green 4,8
Metallic Green 5,6
Light Green 5,6
Dark Green 1,6
Black Star 0,8
Black 1,6
White 5,6
Just White 8

 Jak se HueForge používá:

1. Vyberte obrázek

Můžete použít jakýkoli obrázek uložený jako PNG (i s průhledným pozadím) nebo JPG. Doporučujeme začít s jednoduchým obrázkem, nebo grafikou, ideálně bez pozadí. Soubor stačí přetáhnout do okna aplikace.

2. Vyberte barvy, které chcete použít

Z předdefinovaných barev zatrhněte ty, které máte k dispozici, nebo si pomocí tlačítka "New Filament" založte nové. Vyberte si. které barvy chcete použít, a přetáhněte je do posuvníků (Color Sliders). Posuvníky umožňují upravit průsvitnost, nebo jinak řečeno kvantitu každé barvy. Můžete s nimi experimentovat, abyste získali požadovanou barevnou kombinaci.

 3. Uložte projekt jako soubor STL

Když jste s barvami spokojeni, klikněte na "File" a "Save project as" tím se projekt uloží ve formátu HFP, a zároveň se vyexportuje soubor STL a textový soubor s instrukcemi.

4. Naslicujte STL a nastavte výměny barev

Naládujte STL do vašeho sliceru, a nastavte výšku vrstvy na co nejmenší hodnotu, např 0,08 nebo 0,1 mm. Hustotu výplně nastavte na 100 % a vzor výplně na Přímočarý. Po naslicování nastavte výměny barev dle instrukcí z vyexportovaného textového souboru, nebo si je otevřete přímo v aplikaci kliknutím na "Describe". 

5. Vytiskněte objekt:

Po nastavení všech parametrů můžete g-kód odeslat do 3D tiskárny a zahájit tisk. Pokud nepoužíváte AMS či MMU, doporučujeme nachystat si špulky filamentu tak, jak mají jít po sobě, abyste při výměně neudělali chybu.

 b9aaaf7c-7f75-4607-8b7b-2f708cdd1db2----

___

Zdroje fotek: