WOODjet tisková struna natural 1,75 mm 0,5 kg Filament PM

Kód: WOO175PM05NL
569 Kč 470,25 Kč bez DPH 1 138 Kč / 1 kg
Skladem (2 ks)
Můžeme doručit do:
24.7.2024
Tisková struna WOODJet je směs PLA+ a cukrovarských řízků od firmy Plasty Mladeč, PLA+, 1,75mm, natur přírodní, 500 g

Detailní informace

Doprava zdarma nad 5 000 Kč

Rádi vám poradí naši specialisté

Spousta informací na naše blogu nebo v materiálovém slovníku

Detailní popis produktu

WOODJet je směs PLA+ a cukrovarských řízků

  • nižší tisková teplota 195 °C, díky níž je vhodý pro přemostění a tisk převisů
  • vyšší přilnavost vrstev a rázová houževnatost - tzn. že vytištěný objekt je při namáhání flexibilnější
  • dřevěný vzhled
  • pevnější v tříbodovém ohybu

TISKOVÉ NASTAVENÍ
Tryska: 210 °C
Vyhřívaná podložka: 60 °C

Doporučujeme trysku 0,6 mm a větší.

VÝHODY:
? nižší tisková teplota 195 °C
? vyšší houževnatost
? vhodné na tisk velkých modelů
? lépe snáší nedostatečné chlazení tiskárny v teplém prostředí
? lákavý dřevěný (wood) vzhled
? lepší post-procesing

NEVÝHODY:
? křehkost
? nízká teplotní odolnost
? doporučený průměr trysky 0,6 mm

Jak vznikl WOODJet?

Díky dlouholetému projektu ve spolupráci s Technickou Univerzitou Liberec (ústav pro nanomateriály pokročilé technologie a inovace) se podařilo využít některé druhotné suroviny zemědělské výroby Zemědělského družstva Haňovice, jehož je firma Filament PM součástí.

Na začátku byly vybrány čtyři sekundární rostlinné suroviny, a to sláma, kokosový substrát z hydroponicky pěstovaných rajčat, nať z rajčat a cukrovarské řízky. Celý testovací proces začal na materiálu ABS, kde byla ověřována dokonalost kompaundace rostlinného plniva do polymerní matrice. Z tohoto testu vzešly nejlépe cukrovarské řízky a nať z rajčat. Dalším krokem bylo plnění těchto dvou plniv do materiálu PLA. Vše bylo testováno na 5 typech polymerních PLA, a z toho byla vybrána nejlepší varianta, ze které se stal WOODJet.

 

Obecně o PLA:

Tiskové struny české značky Filament PM, která spadá pod firmu Plasty Mladeč, patří mezi kvalitní materiály a zaručují bezproblémový tisk. Při výrobě je použito laserové měření tloušťky materiálu, čímž je zabezpečen konstantní průměr struny po celé její délce. Tyto struny jsou chráněny dvojím obalem proti působení UV záření a v každém balení je přítomen vysoušecí sáček, který zabraňuje případnému působení vlhkosti na materiál. Tiskové struny jsou vyráběny v široké paletě barev.

Vhodnost použití PLA: 

PLA filament se snadno se tiskne, je biologicky odbouratelné (tudíž i šetrné k životnímu prostředí). Jde však o materiál, který není vhodný na venkovní použití, degraduje a křehne pokud je vystaven UV záření. Není také teplotně odolný. Již při 30 - 50 °C výtisky měknou a deformují se. Proto není vhodné výtisky vozit v automobilech. PLA je hořlavý materiál. Proto doporučujeme nenechávat tiskárnu při tisku s tímto materiálem dlouhodobě bez dozoru. 

Povrchová úprava PLA - materiál není možné snadno obrousit, broušením (třením) vzniká teplo, které způsobuje "táhání" vláken z výtisku. Proto je vhodné při ručním broušení výtisk chladit např tím, že jej budete brousit pod vodou. Ze stejného důvodu se obtížně do výtisku vrtají díry (opět problém se zahřátím). Materiál je vhodné nastříkat nejprve plničem (používaný v modelařině) a následně obrousit, opět přestříkat a stále dokola až je model pro nás dokonale hladký a poté jej přestříkat barvou. Výsledný model je také možné vložit do "omílačky" spolu se skořápkami, kameny, zbytky filamentů kousky výtisků...

Lepení PLA: vteřinové lepidlo s aktivátorem ve spreji (někdy postačí i samotné vteřinové lepidlo)

Doporučené nastavení tisku PLA: Pro tisk stačí použití běžně používaných trysek. Průměr trysky volíme dle jemnosti povrchu jakou chceme dosáhnout respektive dle nastavení síly vrstev při tisku. Na toto optimální nastavení existuje přepočtový vzorec, nicméně stačí jednoduché pravidlo +-0,2mm - tzn. když chceme tloušťku vrstvy 1,25 neměla by mít tryska větší průměr než 0,3 mm. Při větších vrstvách používáme trysku s větším průměrem při slabších naopak s menším.

Pro skladování doporučujeme zabezpečit suché prostředí. Při špatném skladování ve vlhkém prostředí pohlcuje vlhkost, což se projevuje při tisku jako bublinky na povrchu.

Vnější průměr cívky 200 mm, výška 55 mm. Hmotnost prázdné cívky je 0,204 kg, hmotnost cívky včetně obalu 0,84 kg. Tisková struna je navinuta na černé cívce, v igelitovém vakuovém obalu, kartonové krabici a ještě jednom igelitovém obalu. 

Množství vlákna PLA filamentu na 1kg cívce je cca 330 metrů. Hodnota je přibližná jelikož i průměr struny může kolísat dle tolerance uváděné výrobcem. U Plastů Mladeč je to +- 0,05mm.

ENG

Filament from the Czech brand Filament PM which falls under the Plasty Mladeč company belongs to quality materials providing trouble-free printing. They use laser measurement of the thickness of the material during the production, which ensures a constant diameter of the filament among its entire length. A double cover protects filament against UV radiation, and there is a drying bag in each package, which protects the material from possible moisture effects. Filaments are produced in a wide range of colors.

PLA white filament is a universal material for 3D FDM printing technology suitable for printing large objects. It is the most commonly used material for 3D printers without the need to use a heated bed.

When and how to use PLA material:

PLA is easily printable and it is biodegradable (therefore environmentally friendly). However, it is not a material that is suitable to be used outdoors, because in such case it degrades and brittle under UV light. Also, it is not heat resistant. Even at temperatures 30 - 50 °C the material softens and deforms. For that reason, it is not recommended to drive with such outprints in the car. PLA is a flammable material. Due to that fact it is recommended not to leave the printer unattended (for longer periods of time) while printing with this material.

PLA surface treatment  - this material is not easily sanded, while grinding (friction) it generates heat and that causes the fibers to “pull” from the print. Therefore, when sanding by hand, it is recommended to cool the printout, for example by sanding underwater. For the same reason, it is also difficult to drill holes in the printout (again, a heating problem). It is suitable to spray the material with a filler first (filler used in modeling) and then sand it and repaint it, and again, and again - until the material is absolutely smooth and at the end spray it with the paint. The resulting model can be also inserted into the “saucepan” along with the shells, stones, remnants of filaments, and pieces of prints...

PLA and glue: instant glue with spray activator (sometimes instant glue alone can be sufficient)

Recommended setting for PLA material: Commonly used nozzles are suitable. Diameters can be chosen according to the fineness of the surface which we want to achieve or according to the setting of the layer thickness during printing. You can use a simple conversion formula for this optimal setting. The rule is +- 0.2 mm is enough - ie if we want a layer thickness of 1.25, the nozzle diameter should not be greater than 0.3 mm. If there is a larger layer, use a larger diameter of the nozzle, for weaker ones, use a smaller one.

Heated bed temperature - warming is not required but if you want to achieve even better adhesion of the material, warm the heated bed up to 50 °C.

For storage, it is highly recommended to use a dry environment. When stored poorly and in a humid environment, it absorbs moisture which results in bubbles on the surface when printed.

Coil outer diameter 200 mm, width 55 mm. Spool weight is 0,204 kg, spool weight including packaging 0,84 kg. The printing string is wound on a black spool, in a plastic vacuum package, a cardboard box, and another plastic package.

The amount of PLA filament per 1 kg spool is about 330 meters. The value is approximate as the diameter of the string can vary according to the tolerance specified by the manufacturer. In this specific case (Plasty Mladeč) it is +- 0,05 mm. 

 

Doplňkové parametry

Kategorie: WOOD
Hmotnost: 0.99 kg
Barva: dřevo
? Hmotnost bez obalu: 0,5 kg
Průměr struny: 1,75 mm
Tolerance/průměr: +/- 0,05 mm
Podložka: 60°C
Pracovní teplota: 195 - 210°C

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

logo

Tiskové struny  - filamenty PM se vyrábí na středisku Plasty Mladeč Zemědělského družstva Haňovice od roku 2013. Tiskové struny jsou kvalitní a velmi oblíbené u majitelů Reprap tiskáren, zejména pak materiál PLA. 

Výrobce se neustále zdokonaluje jak v technologii výroby tak v naslouchání potřebám zákazníků. Nyní vyrábí struny ve dvou základních průměrech a to 1,75 mm a 2,85 mm. Samozřejmostí je široká nabídka barev a kontrola jakosti strun.

Máte zájem o tiskovou strunu výrobce Mladeč a přitom Vám nevyhovuje barva? Napište nám! I takové požadavky umíme řešit.