RUBBER - flexibilní materiály (pružné)

RUBBER (FLEXI)

RUBBER je speciální fotopolymer podobný gumě, avšak s vlastní charakteristikou ideální pro 3D tisk. Tento materiál je vhodný pro výrobu nepřeberného množství dílů jako například: klíčenek, obalů pro mobilní telefony, pneumatik pro RC a případně dalších dílů, které jsou konstruovány tak, aby absorbovaly nárazy. Jedná se o termoplastické elastomery, které jsou vyrobené ze směsi tvrdých plastických polymerů, např. polypropylen (PP) apod., a měkkých gumových materiálů. Dále obsahují přísady. Mohou to být olej, plnivo a další.

V současnosti se TPE rozdělují na mnoho dalších podkategorií:

TPE – O : termoplastické polyolefiny (TPO)

TPE – S : styrenové směsi na bázi polyolefinu a SBS, SEBS nebo SEPS (TPS)

TPE – V : vulkanizovaná směs PP/EPDM (TPV)

TPE – E : kopolyesterová směs (TPE)

TPE – U : termoplastický polyuretan (TPU)

TPE – A : termoplastický polyamid (TPA)

Při běžném používání se u označení vypouští ze zkratky TPE písmeno „E“. Vznikne tak označení specifikující přímo konkrétní typ termoplastického elastomeru např: TPO, TPS, TPV, TPE, TPU, TPA. 

Pro technologii 3D tisku jsou prozatím nejdůležitější materiály TPE a TPU, jelikož se z nich vyrábí filamenty. Jsou sice ze stejné rodiny materiálů, ale mají mezi sebou jisté odlišnosti.

TPU má několik výhod oproti TPE. Je odolnější vůči abrazi a chemickým látkám, např. olejům, tukům i některým rozpouštědlům. Další výhodou je nižší smrštivost, takže pokud vám záleží na rozměrech tištěného dílu, je TPU vhodnější volbou. Při nižších teplotách si lépe zachovává pružné vlastnosti také TPU. TPU bývá však vyráběno v tvrdších variantách než TPE, což je lepší pro tisk, protože lépe drží na tiskové podložce. Obecně u obou materiálů platí, čím tvrdší, tím lépe přilne k podložce.

Nastavení tisku u těchto materiálů bývá občas dost velký problém, jelikož se jedná o materiál s horší přilnavostí k podložce a komplikace nastávají i u extrudéru. Pokud je filament příliš rychle tlačen extrudérem do hotendu, nebo je nadmíru utažené přítlačné kolečko, dojde k ohnutí filamentu za extrudérem, což má za následek zastavení přívodu filamentu do hotendu.

TPS (termoplastický elastomer na bázi styrenu):

Jendá se o měkké flexibilní vlákno pro 3D tisk. Najde si jistě široké uplatnění, např. jako těsnící kroužek ve stroji nebo protiskluzové nožičky pro další komponenty atp. všude tam, kde využijete velkou míru elastické(vratné) deformace. Pružnost vláken TPE se měří v tvrdosti Shore. Jsou zde velké rozdíly, od velmi měkkých po tvrdé materiály, které lze již hůře ohýbat.

hustota: 1200 kg/m³, množství vlákna na 1kg cívce: 830 cm³

délka 1,75 mm silného materiálu: 350 m, délka 2,85 mm silného materiálu: 130 m

teplota tisku: 230 ºC

 Doporučení: Výrobci označují tento materiál jako flexibilní.

 Přejít na flexibilní materiály

Jak tisknout pružné filamenty?