WOOD: filament s příměsí dřeva

WOODFILL

Pokud chcete vytvořit objekt, který vypadá a voní jako dřevo je nejlepší nápad použít FDM (Fused Deposition Modeling) vlákna, pojmenované také Wood nebo Timberfill vlákna. Toto vlákno obsahuje směs recyklovaného dřeva s vázajícím polymerem. Části vytištěné s tímto materiálem nevypadají jako typický 3D tisk díky své povaze dřeva. Tiskový proces s tímto materiálem je velmi podobný tomu s termoplastickými jako je ABS a PLA. Avšak jen s tímto materiálem se dá dostat tento neopakovatelný dřevěný vzhled.  Barevný tón se může v důsledku přirozeného původu materiálu lišit. Při tisku objektů s rozdílnou teplotou vzniknou různě barevné odstíny. Vyšší teplota znamená tmavší odstín.

V nabídce máme i různé dřevěné barevné varianty jako například mahagon, eben, dub, bílé dřevo, ořech a další. 

První pokusy o vyplnění vlákna filamentu jinými aditivy začaly již okolo roku 2010. Snahou bylo vytvoření materiálu s vylepšenými vlastnostmi a to buď mechanickými či estetickými. Postupným vývojem se výroba podobných materiálů stabilizovala a dnes je dostupná široká škála ať už technických či designových materiálů.

Konkrétně vývoj filamentů s příměsí dřeva trval roky a pracovalo na něm nezávisle více značek. Postupně se došlo k tomu, že nejvhodnějším postupem je použití dřevěného či melasového vlákna. Základem materiálu WOOD je klasické PLA kombinované s částicemi dřeva a to v většinou v poměru 70 % PLA a 30 % jiných vláken. Nicméně však záleží na konkrétním výrobci. Takovýto materiál má jedinečnou vlastnost. Nejen, že vypadá jako dřevo, ale také si zachovává strukturu reálného dřeva. Hotové výtisky tak mohou být lakovány a opracovány. Výhodou je, že nedochází ke kroucení objektu během tisku, je snazší příprava tiskové podložky a rychlejší a kvalitnější tisk. Navíc se jedná o vlákno vyrobené z biologicky odbouratelného materiálu na bázi dřeva. Doporučujeme použít 0,5 mm nebo 0,6 mm trysku (a nejlépe tvrzenou), protože materiál se náchylný na ucpávání.

teplota tisku: 190 – 210 ºC
teplota podložky: 50 – 70 ºC

TIMBERFILL

Timberfill je filament s příměsí dřeva značky Fillamentum a opět se jedná o vlákno vyrobené z biologicky odbouratelného materiálu na bázi dřeva. Materiál vykazuje podobné mechanické vlastnosti jako je ABS nebo PLA a modely tištěných s tímto materiálem mají skutečný vzhled dřeva. 

teplota tisku: 170 – 250 ºC
přibližná délka vlákna v 750g balení je 250 metrů.

WOODJET

WOODJet je směs PLA+ a cukrovarských řízků. Tento materiál vznikl díky dlouholeté spolupráci značky Filament PM s Technickou Univerzitou Liberec (ústav pro nanomateriály pokročilé technologie a inovace) se podařilo využít některé druhotné suroviny zemědělské výroby Zemědělského družstva Haňovice, jehož je firma Filament PM součástí.

Na začátku byly vybrány čtyři sekundární rostlinné suroviny, a to sláma, kokosový substrát z hydroponicky pěstovaných rajčat, nať z rajčat a cukrovarské řízky. Celý testovací proces začal na materiálu ABS, kde byla ověřována dokonalost kompaundace rostlinného plniva do polymerní matrice. Z tohoto testu vzešly nejlépe cukrovarské řízky a nať z rajčat. Dalším krokem bylo plnění těchto dvou plniv do materiálu PLA. Vše bylo testováno na 5 typech polymerních PLA, a z toho byla vybrána nejlepší varianta, ze které se stal WOODJet.

teplota tisku 195 - 210 °C
teplota podložky: 60 °C